Documents

Home - Search - Surnames - Documents - Parishes - Transcribers - Links


Norfolk, Great Yarmouth District, Yarmouth St.Nicholas, Census Returns, 1871 boats in harbour

Document Reference: RG10/1786

The original census is in the custody of the Public Record Office. It may also be viewed at the Norfolk Studies section of the Central Norwich Library, and LDS centres. In this transcript the following abbeviations are used: hd=head, wf=wife, s=son, d=dau, Mot=Mother, Fat=Father, gs=grandson, gd=granddaughter, serv=servant, MotL or FatL= Mother or Father in Law, vis=Visitor, brd=boarder. The status abbreviations are mar=married, unm=unmarried, wid=Widow(er). Brief details of address are given after occupation.

Transcribed by: Jim Bilham Boult
Date Added: June 24, 2001
Previous Year: 1841 Sth District 9
Next Year: 1871 Nth District 08

Surname, Forename, AgePosition, Status, OccupationBornFol/Page - No.
THOMSON William 53mar Master (Lady of the Sea Schooner) Coal Trade)
Maningtree Essex
36
JONSON Charles 29mar Mate
Carlsham Sweden

REASON William 28mar Seaman
Lowford Essex

BOTSON John Stanley 21unmar Seaman
Plymouth Devon

SOWERBY Richard 17unmar Seaman
Plymouth Devon

COBB Henry 17unmar Seaman
Dereton Suff.

HENRY Robert 26unmar Seaman (Dawn of Day Fishing Boat)
Upton Suff.
37
WRIGHT George 20unmar Seaman
Upton Suff.

HOWES Alfred 19unmar Seaman
Fritton Suff.

GOODFELLOW William 71mar Watchman (Bee Fishing Smack)
Bow Middx.
38
SMITH George 39unmar Mate (Joseph Sussanah )
Corton Suff.
39
SPURGEON William 66mar Shipkeeper (Friendship Fishing Smack)
Lowestoft Suff.
40
CHAPMAN Jethro 30mar o s (Charlotte Cole Dandy Fishing)
Hickling Norf.
41
CHAPMAN George 19unmar o s
Hickling Norf.

BABOR George 19unmar o s
Hickling Norf.

SINCLAIR Archibold 63mar Watchman (Rival Fishing Smack)
Limehouse Middx.
42
POLK John 21unmar Mate (Aylesham Wherry)
Aylesham Norf
43
AMIS John William 46mar Master waterman (Myth River Craft)
Yarmouth
44
AMIS Caroline 46mar
Yarmouth

AMIS Joseph 23mar Waterman
Yarmouth

AMIS Clancy 4unmar
Norwich

RICE John 38mar Master (Samuel Ann Schooner))
Yarmouth
45
TAYLOR Samuel 55mar Mate
Yarmouth

SELF James 21unmar o s
Peasonhall Suff.

COWER Robert 18unmar Boy
Wangford Suff.

ORD Robert 49mar Master (Margarets Schooner))
Berwick on tweed
46
NEWMAN Thomas 34mar mate
Berwick on tweed

SPOWACH George 42mar a b
Berwick on tweed

HOW George 17unmar o s
Berwick on tweed

BORTHWICH John 21unmar o s
Berwick on tweed

ORD Jane 47mar
Tweedmouth Berwick

REED William 55mar Master (Suffolk Briganteer)
Hull Yorks.
47
WOODS John 31mar Mate
Hickam Suff.

MULLIGAN John 31unmar s
Woolwich kent

HOWELS Edwin 17unmar o s
Bristol Somerset

RANDELL Henry 40mar (Nymph Wherry)
Norwich
48
RUMP George 24unmar Boatman (Kate Wherry)
Worstead Norf.
49
GREENWOOD John 15unmar Cabin Boy (Enchantress Wherry)
Yarmouth
50
BARCHMAN George 22unmar Master (Elizabeth Wherry)
Aston, Norf.
51
SEAGS William 24unmar Mate
Yarmouth

ANCHER A P 38unmar Master Mariner (Elvira Schooner)
Denmark
52
VAANGSGAAR 25mar Mate
Denmark

ANDREASON N A 22unmar a b
Norway

JORGANAM L L 17unmar o s
Denmark

NILSEN J 17unmar cook
Denmark

JENSEN Johann Heaken 52mar Master (Lars Johan Schooner)
Sweden
53
JENSEN Johann Heaken 25unmar Mate
Sweden

WIKSTROM Nils S 36mar s
Sweden

WIKSTROM Nils N 32unmar s
Sweden

INGVORSON Per 25unmar Youngman
Sweden

NILSEN Nils 14unmar cook
Sweden

FARROW Alfred 27mar a b (Ship )
Toft Monks
54
JOHNSON George Benjamin 34mar Master (Olive Leaf Cutter trawl fishing)
Gt. Thudersley Essex
55
LIFFEN Joseph James 33mar Mate
Yarmouth

SYDEL George 23unmar Man
St. Giles Middx.

RAVEN Robert 30mar Man
Hemsby Norf.

GOWEN Samuel 22unmar Deck boy
Ormsby Norf.

STRAND Frederick 17unmar Cabin Boy
Hadley Suff.

WHYLES George 30mar Master (Rupicola Trawl Smack)
Claxton Norf.
56
SMITH ALFRED 28mar Mate
Yarmouth

WATERS James 30mar a s
Reedham norf.

BARNES John 21unmar a s
Topecroft norf.

SMITH William 19unmar a s
Stalham Norf.

BOTWRIGHT John 16unmar Boy
Belton Suff.

GREEN Robert 35mar Master (Spring Flower Smack)
Fleggburgh Norf.
57
REEVES Henry 23mar Mate
Stoke norf.

TAMERS Abraham 24unmar s
Hardley Norf.

BLOOM Robert 27unmar s
Coteshall Norf.

BUCK Robert 21unmar s
Coteshall Norf.

GREEN Robert 15unmar o s
Bradwell Norf.

GRAY William 32mar Master (Statesman Smack)
Howley Norf.
58
CHAU James 30mar Mate
Fleggburgh Norf.

GRAY John 26mar s
Howley Norf.

GROODHAM James 22mar s
Norton S Norf.

HOLMAN William 32mar s
Rocksom Norf.

GAZE Samuel 16unmar a s
Gt. Orsmby Norf.

FOX Thomas 40mar Master (Speculator Smack)
Napton Norf.
59
BOWLES John 39mar mate
Yarmouth

MCDONALD David 25unmar a s
Middx.

GOFFIN John 28mar a s
Woodbasket Norf.

JACKMAN Robert 17unmar a s
Yarmouth

BARBER William 16unmar Cabin Boy
Yarmouth

GORBLE George 33unmar Master (Sea Nymph Smack trawl)
Lound Suff.
60
MILLS George 32mar mate
Yarmouth

SMITH George 24mar ab
Bungay Suff.

GILLINGS JOHN 19unmar ab
Lound Suff.

DURRANT George 19unmar ab
Lound Suff.

CLARK John 15unmar Cabin Boy
Yarmouth

BURWELL Joseph 34mar Master (Express Smack Trawl)
Yarmouth
61
BROWN Benjamin 29mar mate
Sherringham Norf.

WRIGHT William 26unmar ab
Acle Norf.

HEWSON Richard 33mar ab
Yarmouth

WHITTLE Robert 28unmar ab
Tooting Surrey

KEAB Arthur 14unmar Cabin Boy
Yarmouth

NEILSFOR N P 26mar Master Sally Janedes Schooner)
Sweden
62
JENSEN C 26mar mate
Sweden

JONSON T 28mar ab
Sweden

MANSON N 19unmar ab
Sweden

JONSON H P 21unmar ab
Sweden

JONSON I 17unmar cook
Sweden

HAGFELL Walter 30mar Master (Eclat Dandy Trawl)
Norf.
63
GREEN Robert 28mar Mate
Norf.

BROWN Daniel 36mar 3rd hand
Norf.

NICHOLLS Elias 49mar 4th hand
Norf.

DORKINS Richard 19unmar Deck hand
Norf.

BARNARD Richard 16unmar cabin boy
Norf.

HURRELL George 32mar Master (Dido smack)
Chelmsford Essex
64
PESKELL William 31mar mate
Yarmouth

EMERSON Charles 31mar ab
Paulard Norf.

CROWN James 33mar ab
Ormsby Suff.

IVES Samuel 26unmar ab
Norwich

BLOWERS James 19unmar Cabin Boy
Yarmouth

TOPSON Henry 30mar Master (Fox Smack trawl)
Barking essex
65
BOLTON William 22unmar mate
Yarmouth

BILLINGER John 21unmar ab
Barking essex

CRUMP James 18unmar ab
Doddington Essx

HORNER John 22unmar ab
Yarmouth

CASTER William 17unmar Cabin Boy
Yarmouth

WALTON George 57mar Master (Burdent Brig)
Sutton Suff.
66
MACHEMENA Alexander 21unmar Mate
Whiby Yorks.

MACHEMENA Thomas 31mar s
Durham

AVINGTHAM Thomas 30unmar s
Middx.

IMANULY Buckan 26unmar s
Durham

WATTON George 18unmar appr.
Sutton Suff.

BROWN Liney 16unmar appr.
Matham Suff.

LANCASTER Samuel 39mar Man (Spray Wherry)
Norwich
67
DARBY Alfred 44mar Captain (Rowena Pleasure Yacht)
Beccles Suff.
68
BIX Thomas 14unmar Boy
Norwich

CANHAM 41mar Master (Dart Wherry)
Norwich
69
CANHAM Harry 17unmar boy
Norwich

THOGERSEN Nils 25mar Master (Familien Galliot)
Fanor
70
PEDERSEN Jes 22unmar mate
Fanor

SORENSEN Christen 22unmar ab
Veile

HANSEN Christen 17unmar ab
Fanor

PEDERSEN Michhel 15unmar cook
Fanor

WHITE Robert 45mar Master (William Neary Schooner)
Weymouth Dorset
71
CARTER John 35mar mate
Weymouth Dorset

FRONEL William 28mar ab
Weymouth Dorset

WILLIAMS Philip 19unmar ab
Weymouth Dorset

LOARDS William Charles 18unmar boy
Dublin Ireland

MONEY John 26mar Master (Bure Wherry)
Cotteshall Norrf.
73
MONEY George 18unmar man
Cotteshall Norrf.

RICHES Robert 26mar Master (Egbert Smack Trawl)
Hardly Norf.
74
PARKE Charles 24unmar mate
East Dereham Norf.

LEGGATE Samuel 19unmar ab
Somerlayton Suff.

JACKSON James 23unmar ab
Bungay Suff.

WARD William 28mar ab
Filby Norf.

HODS William 17unmar ab
Yarmouth

GOODWINS Alfred 30mar Master (Matilda Smack Trawl)
Walcott Norf.
75
FERRELL Samuel 21mar mate
Yarmouth

FRARY William 27unmar ab
Freethorp Norf.

BILHAM Frederick 30mar ab
Yarmouth

BROOKS Charles 18unmar ab
Bradwell Suff.

COX G 15unmar boy
Yarmouth

LEECH Dennis Olley 28mar Fisherman (Kestral Dandy Lugger Trawl)
Winterton Norf.
76
SMITH John 26mar Fisherman
Rollesby Norf.

KING Charles 22mar Fisherman
Yarmouth

POWLES James 16unmar Fisherman
Winterton Norf.

HOWELL Henry 17unmar Fisherman
Winterton Norf.

POWLES Robert 18unmar Fisherman
Winterton Norf.

HARVEY Paul 49mar Master (Queen)
Gt.`Orsmby Norf.
77
HARVEY John 26mar Mate
Yarmouth

HARVEY John 26mar Deck hand
Rollesby Norf.

HARVEY Walter 14unmar boy
Yarmouth

GEORGE Robert 31mar Master (Effort trawl)
Yarmouth
78
WILSON Augustus 25mar mate
Yarmouth

ROBERTS Henry 19unmar ab
Yarmouth

BALLANT Ambrose 25mar ab
Debenham Suff.

JAMESON Alfred 19unmar ab
Barking Essex

EADE George 19unmar cabin boy
Saxmundham Suff.

CRAWFORD Robert 29mar Master (Ethelwolf Smack Trawl)
Chelsea Middx.
79
ROBERTS William 28mar mate
Thulton Norf.

FLEET James 23mar ab
Yarmouth

ASHBY Thomas 20unmar ab
Somerlayton Suff.

BARBER Edward 18unmar ab
Yarmouth

HARRISON Thomas 16unmar cabin boy
Yarmouth

SHURMAN James 32mar Master (Experiment Fishing)
Belton Suff.
80
BURGE Charles 42mar Mate
Oulton Suff.

MARGATE James 29mar ab
Burgh Castle Suff.

TURRELL Samuel 18unmar ab
Wingfield, Suff.

METHUISH Reuben 21unmar Master (Favorite Smack)
Barking Essex
81
LAMB Charles 24mar Mate
Yarmouth

METHUISH Sidney 17unmar ab
Yarmouth

WELLS Samuel 22unmar os
Gorleston Suff.

BENN Charles 20unmar os
Yarmouth

PARKER Samuel 14unmar boy
Yarmouth

BILLEN Thomas M 25mar Master (Mary Ann Smack)
Norwich
82
LYRITT Robert 27unmar Mate
Cratfield Suff.

BIRD Richard 23unmar ab
Coventry Warks.

BROWN James 22unmar ab
Norwich

HUNT Thomas 21unmar ab
Pasenhall Suff.

FURMAN William 30unmar os
Yarmouth

HAMMOND Henry 50mar Master (William Smack)
Yarmouth
83
GILBERT George 20unmar Mate
Hopton Suff.

PUMFRY Thomas 19unmar ab
Seetham Norf.

MATTHEW John 19unmar ab
Norwich

BAYLY John 19unmar ab
Shordirch Middx.

HUNTORY Joseph 17unmar os
Blakeny Norf.

WHITTELTON Thomas 23mar Master (William and Elizabeth Smack)
Yarmouth
84
ROSE William 23mar Mate
Lingwood Norf.

WISBROOK William 22mar ab
Newmarket Cambs.

DAY William 28mar os
Middx.

STREET Frederick 18unmar os
West Sussex

WHITTELTON James 14unmar boy
Yarmouth

GIBBS James 25mar Master (John and Ann Smack Trawl)
Southens Suff.
85
GUYTON Phillip 25mar Mate
Belton Suff.

CALTHORPE William 25unmar ab
Beccles Suff.

GIBBS Benjamin 20unmar ab
Newmarket Cambs.

GRISSIANES William 18unmar os
Belton Suff.

JOHNSON Thomas 25unmar os
Stoke Ferry Norf.

COURTMAN John 30mar Master (William and Sussanah Smack)
Haisborough Norf.
86
FORMAN Benjamin 22mar Mate
Upton Norf.

HILLS Thomas 25unmar ab
Chelmsford Essex

BELL Robert 28unmar ab
Ridelton Norf.

JONES Charles 23unmar os
Acle Norf.

DAILEY William 10unmar boy
Ireland

TURRELL Frederick 32mar Master (Olive Branch Smack Trawl)
Yarmouth
87
GREAVES John 30mar Mate
Brancaster Norf.

THWAITS John 27mar man
Walpole St. Peter Norf.

LAKE George 20unmar man
Lingweood Norf.

CHAPMAN Azariah 20unmar man
Hickling Norf.

TAYLOR William 19unmar man
Acle Norf.

SOUTHERN Jacob B 40wid Master (Florence Mary Trawl)
Gorleston Suff.
88
JAMES Joseph 26unmar Mate
Lound Suff.

CULTHORPE Thomas 24mar os
Gorleston Suff.

EDWARD Robert 22unmar os
Gorleston Suff.

JACOBS Phillip 16unmar os
Gorleston Suff.

EDWARDS Eliger 17unmar os
Gorleston Suff.

TUNGATE B 33mar Fisherman (Leader)
Ormsby Norf.
89
DANIELS F 40mar Fisherman
Scatby Norf.

WOODHOIUSE F 22mar Fisherman
Hemsby Norf.

GEORGE A 21unmar Fisherman
London Middx.

DURRENT J 18unmar Fisherman
Hickling Norf.

HOODS J 15unmar Fisherman
Scatby Norf.

BREENING William 29mar Master (Morning Star Smack Trawl)
Yarmouth
90
LOADS James 24unmar Mate
Hesingham Norf.

HARDSTAY Robert 19unmar man
Wood Bastick Norf.

TIGHT James 24mar man
Ranworth Norf.

RICE William 20unmar man
Welbourne Norf.

WRIGHT George 15unmar boy
Yarmouth

HAWKINS Robert 36mar Master (Rosa Fishing Trade)
Barking Essex
91
GODDARD John 34mar Mate
London

GODDARD Thomas 36mar ab
London

BEDDINGFIELD Richard 18unmar ab
Yarmouth

HAMMANT George 23unmar ab
London

TAYLOR Henry 24unmar cabin boy
London

HERRISON Benjamin 28mar Master (Ravens Bride Trawl Smack)
Yarmouth
92
RIVETT Robert 25mar Mate
Belton Suff.

BAILEY Frederick 23unmar 3rd hand
Aldby Suff.

RIVETT Edward 23mar 4th hand
Belton Suff.

BRANSON Humphrey 19unmar deck hand
Martham Norf.

RIVETT William 17unmar cabin boy
Burgh Castle Suff.

GIBBS Thomas 28mar Master (Queen Smack Trawl)
Hemsby Norf.
93
GIBBS John 23unmar Mate
Hemsby Norf.

WRIGHT Robert 22mar s
Fritton Suff.

GINGE Ginerva 18unmar s
Hemsby Norf.

SMITH James 19unmar s
Pulham Norf.

HOOD Charles 17unmar s
Winterton Norf.

POWLES John 30mar Master (Clipper Smack Trawl)
Winterton Norf.
94
FLAXMAN William 47mar Mate
Winterton Norf.

BURRELL Joseph 23mar s
Yarmouth

SUTTON George 22mar s
Yarmouth

POWLEY Benjamin 21mar s
Rowelsby Norf.

SHERMAN Henry 17unmar os
Yarmouth

CLARK Isaac 29mar Master (John Cooper Smack)
Rollesby Norf.
95
LOWRY John 22unmar Mate
Yarmouth

DURRANT Arthur 24unmar man
Yarmouth

MANNING Samuel 22unmar man
Yarmouth

BEE William 19unmar man
Wakefield Suff.

HEATHERSTONE William 15unmar boy
London Middx.

BROWN Soloman 46mar Master (Nathaniel and Ann Lugger Fishing)
Yarmouth
96
PYE William 30mar Mate
Yarmouth

PYE Henry 25unmar a
Yarmouth

GLEBING John 25mar s
Blofield Norf.

GLEBING Joseph 40mar s
Woodbasted Norf.

BISTOF Benjamin 10unmar boy
Yarmouth

TURNER Alfred 28mar Master (Loyal Smack)
Winterton Norf.
98
POPEY Henry 31mar Mate
Winterton Norf.

HALL Walter T 21mar a
Fleggburgh Norf.

RICE Charles 24mar a
Ludham Norf.

MILLICAN John 18unmar os
Yarmouth

HULL William 19unmar os
Brentworth Essex

ALLEN George 30mar Master (Start Fishing Smack)
Shadwell Essex
99
MATTHEWS Henry 23unmar Mate
Gorleston Suff.

MATTHEWS Henry 32mar s
Westminster London

GREGORY George 18unmar s
Barking Essex

DARN William 22mar s
Yarmouth

SPROWLING James 18unmar boy
Fritton Suff.

BALLY Charles 43mar Master (Water Witch Smack Trawl)
Aldby Suff.
100
BEBECK Charles 40mar Mate
Caistor Norf.

WATER James 22mar s
Caistor Norf.

DEBBAGE Dennis 19unmar s
Caistor Norf.

BULLY Alfred 17unmar s
Belton Suff.

COLBY Charles 15unmar boy
Yarmouth

STANKERIS John 40mar Master (Lily Smack)
Repps Norf.
101
COLLINS John 38mar Mate
Yarmouth

BODGER Louis 27mar s
Yarmouth

ALBRO Robert 25mar s
Yarmouth

FILBY William 22unmar s
Halesworth Suff.

HARRIS Robert 15unmar s
Caistor Norf.

PARKER Louis 15unmar s
Caistor Norf.

GEORGE James 39mar Master (Henrietta Trawl)
Winterton Norf.
102
GEORGE William 32unmar mate
Winterton Norf.

GOOSE Jethro 21unmar s
Marsham Norf.

GISLEM Henry 37mar s
Winterton Norf.

GEORGE Charles 18unmar s
Winterton Norf.

SMITH Isaac 15unmar boy
Swaderston Norf

HOLT John 26mar Master (Hark away Smack Trawl)
Yarmouth
103
MOORE James 24mar Mate
Yarmouth

BURRIDGE James 26mar 3rd Hand
Goleston Suff.

LINSTEAD William 18unmar 4th Hand
Yorkshire

BUCK William 17unmar 5th Hand
Burgh Suff.

LEEK Dick 19unmar boy
Aylsham Norf.

LEACH Thomas 30mar Master (Regina Trawl)
Pauling Norf.
104
LONDON John 40mar Mate
Haddiscoe Norf.

MASON John 26mar ab
Horsey Norf.

KEASEY Henry 23mar ab
Reedham Norf.

SMITH Frederick 19unmar ab
Marsham Norf.

PALLING Daniel 16unmar os
Marsham Norf.

GREEN James 28mar Master (Rechebite Smack)
Ormsby Norf.
105
KERSEY William 30mar Mate
Bradwell Norf.

BURGATS William 23unmar s
Langby Norf.

NORMAN Abraham 23unmar s
Loddon Norf.

ALLEY Zebria 18unmar os
Loddon Norf.

DODD Walter 15unmar boy
Yarmouth

SOARDS William 42mar Captain (Thomas and Edward Trawl Smack)
London middx.
106
CLARK William 28mar Mate
Barking Essex

CROUCH Samuel 21unmar 3rd hand
London middx.

HOLLAND William 28unmar 4th Hand
Yarmouth

BENNETT Henry 15unmar 5th Hand
London middx.

MACK Timothy 17unmar 6th Hand
London middx.

SOARDS Arthur 14unmar Cabin boy
Barking Essex

BALLS Richard 30mar Master (Ocean Star Smack Trawl)
Yarmouth
107
STROYLES Thomas 30unmar Mate
Filby Norf.

MOORHOUSE George 29mar s
Caistor Norf.

SPINKS Thomas 24mar s
Yarmouth

HANNET Richard 17unmar s
Yarmouth

SMITH Richard 16unmar boy
Ludham Norf.

BOMREY Joseph 38mar Master (Forget me not Fishing)
Yarmouth
108
EWALLS James 27mar Mate
Gorleston Suff.

NICHOLS Walter 23unmar ab
Yarmouth

BROOKS Samuel 22unmar ab
Lound Norf.

COOPER James 27unmar os
Bradwell Norf.

MILOTET Charles 20unmar os
Tharn norf.

HINKE Peter 18unmar os
Halversgate Norf.

CARTER William 16unmar os
Halversgate Norf.

SHAWL John 12unmar boy
Gorleston Suff.

FLOWELL Benjamine 29mar Master (Argo Trawl Herring)
Winterton Norf.
109
ARCHER Richard 22mar Mate
Lynn norf.

JAY Robert 26unmar 3rd hand
Borough

READ Benjamine 24mar 4th hand
Osmsby Norf.

CRAWSDELL Henry 27mar 5th hand
Yarmouth

JULIER Frederick 13unmar boy
Yarmouth

CLARK James 42mar Master (Peto Lugger Fishing)
Clacton Suff.
110
WOODS Robert L 28mar Mate
Gorleston Suff.

PATTERSON Alfred 22mar ab
Yarmouth

HILL Samuel 21unmar ab
Gorleston Suff.

HART Horace 17unmar ab
Gorleston Suff.

MORSERS James 22unmar ab
Gorleston Suff.

LEGGATT John 13unmar boy
Lound Suff.

SMITH Charles 44mar Master (George Charles Lugger Herring)
Winterton Norf.
111
BRETT George 35mar Mate
Hopton Suff.

NICHOLS James 22unmar ab
Thurme norf.

HAUNAUT John 25unmar ab
Hemsby Norf.

HAUNAUT Henry 21unmar ab
Thurme norf.

TABBY Edward 30unmar ab
Hemsby Norf.

BOUTIOTAGHT Emmanuel 20unmar ab
Hopton Suff.

READ William 19unmar ab
Hopton Suff.

HOBBLES Elijah 14unmar boy
Hopton Suff.

STEVENS Robert 51mar Master (Harry Pilot Cutter)
Habro
112
FLEMMING William 55mar Pilot
Yarmouth

LEGGETT Henry 45mar Pilot
Gorleston Suff.

KEMP William 22unmar Mate
Habro

HERUP James 20unmar Man
Habro

ANNIS Charles 40mar Master (Fearnought Trawl Smack)
Yarmouth
113
MALOY Thomas 27mar Mate
London Middx.

BRUCE Charles 21unmar s
London Middx.

MALLETT George 21unmar s
London Middx.

CHUCKS William 22unmar s
London Middx.

PARTRIDGE John 17unmar s
London Middx.

ROWE Arthur 15unmar lad
Yarmouth

BUSH Benjamin 36mar Master (Blue Jacket Fishing)
Barking Essex
115
ROBERTS John 32mar Mate
London Middx.

ROGERS Thomas 39mar s
London Middx.

GREENLEAF Edwin 21unmar s
London Middx.

MACKLIN Thomas 24mar s
Norwich

BURTON Alexander 18unmar lad
Scotland

BURRIDGE William 28mar Master (Young William Dandy Fishing)
Gorleston Suff.
116
CULTHORPE george 28unmar Mate
Loddon Norf.

SEELY John 22mar 3rd hand
Gorleston Suff.

BURRIDGE George 20unmar 4th hand
Gorleston Suff.

TURKS James 21unmar Deck hand
Caroxxxk Norf.

WISEMAN Charles 18unmar boy
Gorleston Suff.

DAVENPORT Samuel 31mar Master (Reliance Trawl Smack)
London Middx.
117
CONWAY James 27unmar Mate
Lewisham Kent

MARTIN John 26mar s
Barking Essex

CORNISH Robert 19unmar s
London Middx.

PELLATT William 18unmar s
Barking Essex

DEAN William 18unmar s
Enfield Essex

TOOKE Benjamin 16unmar lad
London Middx.

RUSKINS Joseph 40mar Master (Clown Trawl Smack)
Barking Essex
119
BROWN Robert 24mar Mate
London Middx.

PELLATT Francis 21unmar s
Barking Essex

STEELE Henry 12unmar lad
Yarmouth

BOYCE David 26unmar s
Yarmouth

DAWSON James 19unmar s
London Middx.

BOUCHER Thomas 21unmar s
London Islington

MILLER Thomas 30mar Master (Mermaid Smack trawl)
London Middx.
121
ELLIOT John 28mar Mate
Manchester

HEWER William 19unmar ab
Barking Essex

HUBBARD George L 23mar ab
Bradwell Suff.

KITTEL Charles 17unmar os
Gorleston Suff.

MINNS John 16unmar os
Norwich

MASTER William Hale 47mar Master (Gem Smack)
Barking Essex
122
BURNHAM Thomas John 30mar Mate
Shorditch London

SILL James John 40mar s
Stepney London

DORE Thomas 44mar s
Barking Essex

HALE Thomas 15unmar lad
Barking Essex

WEBSTER William 18unmar cook
Gorleston Suff.

SMITH Robert 30mar Master (Alert Ketch Fishing)
Caistor Norf.
123
PARK Henry 24mar Mate
Beccles Suff.

STAFF Robert 26mar 3rd hand
Norwich

DYE Thomas 20unmar 4th hand
Beccles Suff.

SHOENEY James 19unmar 5th hand
Whitechapel London

RODGERS William 16unmar boy
Bristol Glos.

PEDARN William 50mar Master (Finish Smack trawl)
Dartmouth Devon
124
MINGAY Mark 22mar Mate
Runham Norf.

TURNER William 27mar ab
Halversgate Norf.

WRIGHT Samuel 25mar ab
Great Ormsby Norf.

COLLINS James 20mar os
Burgh Castle Suff.

BULTON George 20unmar os
Foxfor Suff.

LEPINE William 52mar Master (Gipsy Queen Smack trawl)
Canterbury Kent
125
EASTICK Thomas 23mar Mate
Yarmouth

HASSELL Edward 21unmar man
Yarmouth

DYMOND Thomas 27unmar man
bethnell Green Middx.

TAYLOR James 28unmar man
Yarmouth

READ George 24unmar boy
Yarmouth

GEORGE William 31mar Master (Horatio Smack)
Palling Norf.
126
HATTS Richard 27mar Mate
Caistor Norf.

CATCHPOLE William 25mar 3rd hand
Ormsby Norf.

SUTTON Richard 20unmar 4th hand
Caistor Norf.

HONORS Richard C 19unmar Deck hand
Norwich

PATERSON Harry 17unmar boy
Caistor Norf.

SPARROW Robert 40mar Master (Benjamin and Amelia Smack Trawl)
Hasbro Norf.
127
KERRISON William 28mar Mate
Caistor Norf.

FROST Frank 22unmar ab
Yarmouth

BARRETT James 23mar ab
Caistor Norf.

MCKENZIE John 19unmar ab
Yarmouth

DYE Charles 18unmar Cabin Boy
Yarmouth

CHAULK Thomas 40mar Master (Favorite Smack Trawl)
Barking Essex
128
PAGE Charles 25unmar Mate
Yarmouth

DEBNEY Henry 31mar s
Yarmouth

SHORTENS George 23unmar s
Alderby Norf.

CLARK Benjamin 17unmar os
Blofield Norf.

IVES George 15unmar os
Yarmouth

GREGORY George 55mar Master (Scud Smack)
Barking Essex
129
JERMEY Robert 38mar Mate
Burgh Norf.

STEWARD John 40mar ab
Tottenham Middx.

LOURCH William 22unmar ab
North Lopham Norf.

TURNBULL James 20unmar os
Wymondham norf.

MARTIN William 15unmar Cabin Boy
Yarmouth

BOULTON Henry 30mar Master (Robert and Johanna Smack Trawl)
Yarmouth
130
HARBOARD Charles 25unmar Mate
Hemsby Norf.

TAMMAS William 31mar man
Norwich

SUTTON John 20unmar man
Billoskby Norf.

SMITH George 23mar man
Blundeston Norf.

ROBERTS John 17unmar boy
Yarmouth

BISHOP James 41mar Master (William and Ann Smack Trawl)
Palling Norf.
131
SAUNDERS David 22mar Mate
Burgh Norf.

WOODHOUSE Thomas 35mar s
Hemsby Norf.

BANHAM Thomas 22mar s
Thurne Norf.

CHANEY Henry 17unmar os
Hemsby Norf.

BISHOP Arthur 13unmar boy
Hemsby Norf.

SEWELL James 35mar Master (Martin Bayley Smack Trawl)
Blunader Suff.
132
GODBOLT George 29unmar Mate
Blunader Suff.

SMITH George 35mar ab
Blunader Suff.

BARBER Edward 23unmar ab
Lodden Norf.

LOADS Robert 23unmar os
Ludham Norf.

BALES George 22unmar os
Coulsall Norf.

FARMAN John 28mar Master (R and A Brown Smack Trawl)
Yarmouth
133
GREEN John 26mar Mate
Hull Yorks.

PILLAR David 36mar ab
Yarmouth

SCOTT Henry 32mar ab
Yarmouth

HERRINGTON Robert 17unmar os
Caistor Norf.

CULLUM James 15unmar boy
Londonderry Ireland

HUBBARD John 43mar Master (Phantom Smack Trawl)
Barking Essxe
134
PATTERSON George J 26mar Mate
Yarmouth

MONTAGUE John 20unmar ab
London Middx.

BECKETT Edward 21unmar ab
Bungay Suff.

LEE Horace 17unmar os
Cassell Norf.

MARSHALL Reuben 18unmar boy
Poole Dorset

COATS John 31mar Master (Fancy Smack Trawl)
Stalham Norf.
135
HOWARD Samuel 24mar Mate
Wickhampton Norf.

VALE Robert 25mar s
Belton Norf.

BLAND John 28unmar s
Filby Norf.

READ Edward 19unmar s
Blofield Norf.

MARSTERSON William 18unmar os
Yarmouth

ANGUISH Daniel 41mar Master (Grace Smack Trawl)
Hardley Norf.
136
SADLER George 34mar Mate
Hardley Norf.

GREEN Robert 32unmar ab
Winterton norf.

HODDS William 21unmar ab
Winterton norf.

PAINE George 24unmar ab
Barton turf Norf.

ANGUISH Edward 18unmar os
Hardley Norf.

GEORGE John 47mar Master (Vixen Smack Trawl)
Beighton Norf.
137
GEORGE William 21unmar Mate
Beighton Norf.

EBBS Robert 40unmar ab
Hichling Norf.

MINISTER John 24unmar ab
Wickhampton Norf.

LAYCOCK John 21unmar ab
Ludham Norf.

MCKENZIE Robert 14unmar boy
Yarmouth

THOMAS Henry 32mar Master (Gem of the Ocean Smack Trawl)
Yarmouth
138
HUNT Mark 26mar Mate
Marsham Norf.

WILSON William 23mar s
Yarmouth

WATTS William 24unmar s
Somerton Norf.

MOY Henry 20mar s
Somerton Norf.

PEAT Thomas 18unmar os
Yarmouth

PURDY Robert 46mar Master (Betsy Fishery)
Caistor Norf.
139
SAUNDERS Elijah 34mar Mate
Fleggburgh Norf.

JULIEN Joseph 30mar ab
Caistor Norf.

LACEY James 28wid ab
Hasbro Norf.

HAYWARD Herbert 21unmar ab
Yarmouth

GEORGE Silas 17unmar boy
Caistor Norf.

DARN Charles 24mar Master (Greyhound Smack Trawl)
Yarmouth
140
HOLT John 24mar Mate
Marsham Norf.

THURGATE John 18unmar ab
Cantley Norf.

PUMPHREY Thomas 21mar ab
Austed Norf.

COOPER James 18unmar os
Bradwell Suff.

BARBER George 17unmar boy
Blofield Norf.

BELL John 33mar Master (Elizabeth Smack trawl)
Yarmouth
141
WATTS Joseph 30mar Mate
Marsham Norf.

GREENACRE William 23unmar ab
Repps Norf.

NICHOLS Robert 22unmar ab
Halversgate Norf.

HAUNANT Richard 25mar ab
Hasbro Norf.

BELL Thomas 15unmar boy
Yarmouth

NICHOLS Jerimiah 28mar Master (Neptune Smack )
Marsham Norf.
142
FUTTON Robert 32unmar Mate
Marsham Norf.

BACEY George Edward 27mar s
Norwich

HARVEY George 26mar s
Marsham Norf.

RICKS William 18unmar s
Loddon Norf.

BROWNE Charles 20unmar s
Somerton Norf.

BURTON Alfred 24mar Master (Wanderer Smack Trawl)
Yarmouth
143
GALLANT William 40mar Mate
Ormsby Norf.

SLACK William 23mar ab
Melbourne Australia

HIGH Henry 26unmar ab
Reedham Norf.

CHILDS Charles 18unmar os
London Middx.

PUMPHREY Frederick 15unmar boy
Yarmouth

BALLS George 32mar Master (Warrior Fishing)
Yarmouth
144
PUTNER Henry 37mar Mate
Stockbridge

CUTTER John 27mar os
Wickelwood Norf.

HAMMOND John 22unmar os
London Middx.

BENSLEY Samuel 19unmar os
Yarmouth

KIRBY George 17unmar boy
Yarmouth

SYMOND James 37mar Master (Ich Diem Dandy)
Yarmouth
145
LEACH James 37mar Mate
Pauling Norf.

THOMPSON James 35mar s
Yarmouth

SMITH Frederick 22mar s
Yarmouth

HARMON Thomas 21unmar s
Yarmouth

SYMOND James 17unmar s
Yarmouth

ALDIS Charles 31mar Master (Twin Sisters Smack Trawl)
Yarmouth
146
HALL Noah 24mar Mate
Rollesby Norf.

RASBOROUGH Seaman 40mar ab
Rackheath norf.

BROWN William 20unmar ab
Yarmouth

FROSDICK Arthur 19unmar os
Yarmouth

BROWN William 16unmar boy
California Norf.

SYMONDS Edward 34mar Master (Jester Fishing)
Yarmouth
147
SYMONDS John 24mar Mate
Yarmouth

SUTTON Joseph 37mar 3rd hand
Yarmouth

BRUNDISH Walter 23unmar 4th hand
Yarmouth

CLARKE Walter 22unmar Deck Hand
Blofield Norf.

WARNES John 14unmar cabin boy
Yarmouth

SPRINT Samuel 41mar Master (Artery Smack Fishing)
Redishham Suff.
148
LAMB John 27mar Mate
Yarmouth

CATO William 27mar ab
Hasbro Norf.

WATSON Robert 20unmar ab
Reedham Norf.

SMITH James 22unmar ab
Winterton Norf

GADGE George 13unmar boy
Orsmby Norf.

PYMLET William 50mar Master (Rose and Elizabeth Dandy Smack)
Yarmouth
149
SPARKS Joseph 45mar Mate
Barking Essex

WILSON Joseph 42mar man
Barking Essex

BROOM Thomas 25unmar man
Weymouth Dorset

BALLS William 14unmar boy
Yarmouth

SAMUEL Thomas 37mar Master (Cambria Trawler)
Tunstead Norf.
150
RUMBOLD John 20unmar Mate
Yarmouth

BALLS James 21mar ab
Hopton Suff.

EAST Alfred 23mar os
Yarmouth

ROBERTS Henry 20unmar os
Wymonden Norf.

HOLLAND George 17unmar boy
Bxxxxxxx Suff.

PAGE Philip 32mar Master (Comadore Fishing Trade)
Rollesby Norf.
151
BURWOOD Isaac 25mar Mate
Yarmouth

DRAPER Jeremiah 28mar ab
Burgh Norf.

SALMON Steven 17unmar os
Caistor Norf.

PAGE John 19unmar os
Yarmouth

GOWING Robert 15unmar boy
Yarmouth

PEPPERT James 32mar Master (General Peel Smack Trawl)
Paddington Middx.
152
HENRY William 23mar Mate
Runham Norf.

BACON William 22unmar s
Briston Norf.

CATCHPOLE James 21unmar s
Orsmby Norf.

SMITH John 19unmar s
Orsmby Norf.

TRAXTON Ephraim 19unmar boy
Orsmby Norf.

crew on shore Master (Glance Fishing)

153
crew on shore Mate


crew on shore ab


crew on shore ab


crew on shore ab


crew on shore boy


BREEZE George 25mar Master (Violet Dandy Smack)
East Ruston Norf.
154
AMES Walter 25mar Mate
Yarmouth

CARDEN Jesse 23mar man
London Middx.

BREEZE Benjamin 28mar man
East Ruston Norf.

BAGGOT Louis 20unmar man
Aldeborough Suff.

BROSSON John 16unmar boy
Yarmouth

SECRET James 47unmar Master (Prince of Wales River Wherry)
Surlingham Norf.
155
SCOLE William 40mar Master (Pett Smack trawl)
Little Plumstead Norf.
156
SHARP Robert 27unmar Mate
Filby Norf.

CARTER Thomas 20mar ab
Yarmouth

NEWN Thomas 19unmar boy
London

GEDGE Robert 26unmar ab
Norwich

OSHLEY Charles 21unmar os
Heigham Norwich

LAMB Nathanial 26mar Fisherman (Ceres Fishing Smack)
Yarmouth
157
WRIGHT George 30mar Fisherman
Yarmouth

GOODA John 28unmar Fisherman
Curby Cane Norf.

SKORLES William 22mar Fisherman
Yarmouth

PARSON Samuel 18unmar Fisherman
Burgh Castle Suff.

LAKE Charles 20unmar Fisherman
Loddon Norf.

OAKLEY Dennis 30mar Master (Rachael Smack Trawl)
London Middx.
158
HILWELL George 24unmar Mate
London Middx.

WEBB George 25mar ab
London Middx.

ALEXANDER George 24mar ab
London Middx.

GERMAIN William 19unmar os
Blofield Norf.

SHERMAN George 15unmar boy
Barking Essex

WARNER John 45mar Master (New Lily Smack trawl)
Yarmouth
159
PRESTON John 27mar Mate
Burgh Castle Suff.

GEORGE Saul 47mar ab
Boughton Norf.

WOOLSTON Robert 20unmar ab
Bungay Suff.

KELF Robert 25unmar os
Born at Sea

PRESTON William A 15unmar boy
Loddon Norf.

JAMES John 45mar Master (Pride of the Ocean Smack Trawl)
Thurton Norf.
160
SELF Robert 28mar Mate
Pashall Suff.

PEMBROAK Robert 22mar s
Lound, Suff.

SELF James 22unmar s
Bloofute Norf.??

WALPOLE John 18unmar s
Hopton Suff.

HOBBLE Stratford 17unmar boy
Hopton Suff.

EDMONDS John 33mar Master (Ethelbert Smack Trawl)
Yarmouth
161
ALDEN Henry 40unmar Mate
Somerton Norf.

PREP Robert 23unmar s
Yarmouth

GRIMES Thomas 24mar s
Horning Norf.

GIBBS John 22mar s
Repps Norf.

RICE Samuel 19unmar boy
Ludham Norf.

NICHOLS George 29unmar Master (Catherine Dandy Trawl)
Billogby Norf.
162
SHREEVE James 26unmar Mate
Rollesby Norf.

NICHOLS Charles 26unmar s
Marsham Norf.

NICHOLS Samuel 26unmar s
Marsham Norf.

LINFIRE James 30unmar s
Marsham Norf.

BROWNE Frederick 23unmar s
Potter Heigham Norf.

GRIMES John 37mar Master (Lord Nelson Fishing Smack)
London Middx.
163
LEE Joseph 23mar Mate
Barking Essex

TOWNSEND William 25mar 3rd hand
Westminster London

AUSTEN Albert 19unmar 4th hand
Rye Sussex

GRIMMOND John 17unmar deck hand
Bungay Suff.

COOK George 21unmar cabin boy
Yarmouth

BLYTH John 42mar Master (Rapid Dandy Trawl)
Yarmouth
164
BARNES George 28mar Mate
Yarmouth

BROWNE Ambrose 22mar ab
Winterton Norf.

MEEK James 21unmar ab
Norton Norf.

STURMAN Harry 15unmar os
Gorleston Suff.

MORTES Thomas 22unmar os
Dilham Norf.

PENGE William 39mar Master (New Return Dandy Trawl)
Tunstead Norf.
165
RAMUS Robert 27mar Mate
Bungay Suff.

BIRD Peter 20unmar s
Catton Norf.

FLATT Edward 45mar s
Catfield Norf.

BURGEP Charles 24unmar s
Yarmouth

SMITH James 20unmar s
Kirby Cane Norf.

HARROD Edward 23mar Master (Harriet Todd Smack Trawl)
Geldestone Norf.
166
BRYANTON Edward 23mar Mate
Broom norf.

LODGE Edward 22mar ab
Yarmouth

TURRELL George 22unmar ab
Ringsfield Suff.

PEARCE William 18unmar os
Yarmouth

KENT Alfred 17unmar boy
Yarmouth

BIGWOLD Samuel 32mar Master (Alina Smack)
London Middx.
167
ALEXANDER Charles 25mar Mate
Fleggburgh Norf.

BRIGHTON John 37mar 3rd hand
Bungay Suff.

BROWN William 24mar 4th hand
Keyster

FISK David 21mar Deck Hnad
Yarmouth

LEE Joseph 37unmar Steward
Yarmouth

COPPING Richard 26unmar Master (Bride Smack Trawl)
Bungay suff.
168
BRETT Frederick 26mar Mate
Hopton Suff.

HOWLETT Samuel 23mar ab
Gerderstone Suff.

PHILPOT Alfred 22mar ab
Mellingham Suff.

LONG Thomas 20unmar ab
Yarmouth

SUTTON Henry 20unmar os
Barking Essex

GRAYSTONE George 34mar Master (Guiding Star Smack Trawl)
Yarmouth
169
SMITH Walter Henry 24mar Mate
Yarmouth

MOULTON Benjamin 23mar ab
Yarmouth

ROUSE James 24mar ab
Yarmouth

BOWLES Edward 16unmar Deck boy
Yarmouth

JETMAN Alfred 14unmar Cabin boy
Yarmouth

BEALES Frederick 42mar Master (Rivulet Cutter Rigged Smack)
London Essex
170
SILLET Robert 27mar Mate
Hales Norf.

BEALES John 24mar ab
Wymondham Norf.

FROSDICK Thomas 25mar os
Rolsby Norf.

BEAN John 19unmar os
Cousel Norf.

CROSSWELL Samuel 14unmar boy
Yarmouth

LARKINS Henry 37mar Master (Royal Oak Fishing)
London Middx.
171
CHAPMAN Walter 25mar Mate
Yarmouth

BISHOP James 28mar ab
Hickland Norf.

ALEXANDER Benjamin 21unmar ab
Hopton Norf.

COLLETT Benjamin 20unmar os
Mattingham Suff.

WARD Luke 17unmar boy
Stromsxxre Norf.

THOMAS Simon 25mar Master (Young James Fishing)
Yarmouth
172
THOMAS James 28mar Mate
Yarmouth

SMITH Henry 25mar ab
Gorleston Suff.

COLBY Robert 23mar os
Yarmouth

BOWLES William 19unmar os
Yarmouth

POWLES Barney 18unmar boy
Yarmouth

ROBERTSON John 24unmar Master (Simon Peter Fishing)
Yarmouth
173
BEDLOW Robert 25unmar Mate
Yarmouth

ABRAY Joseph 28mar ab
Chelmsford Essex

ROBERTSON Alexander 19unmar os
Yarmouth

WOODS Charles 15unmar boy
Belton Suff.

MILLER John 29mar Master (Petition Smack Trawl)
Yarmouth
174
MALLET Samuel 24mar Mate
Limpankble? Norf.

STEWARD William 29mar 3rd hand
Yarmouth

MITCHEL John 22unmar 4th hand
Bungay Suff.

CLARKE Samuel 20unmar Deck hand
Reedham Norf.

PLATFORD William 17unmar cook
Stoke Ferry Norf.

AMOS Samuel 36unmar Master (White Rose Smack trawl)
Hopton Suff.
175
BULL James 20unmar Mate
Yarmouth

COOK Edward 25mar ab
Ludham Norf.

HOWELL Samuel 23mar ab
Ludham Norf.

MOLLETT James 17unmar os
Gorleston Suff.

BAMMANT Vincent 17unmar boy
Yarmouth

DENTON George 34mar Mariner (Fashion Smack Trawl)
Loddon Norf.
176
ALEXANDER Daniel 27mar Mariner
Ormsby Norf.

WOOLSTON Mark 25unmar Mariner
Winterton Norf.

BAKER James 19unmar Mariner
Yarmouth

MARYSON James 17unmar Mariner
Thurme Norf.

HAMBLING Jeremiah 17unmar Mariner
Yarmouth

WELHAM James 21mar Master (Ringleader Trawl)
Barking Essex
177
PUCKETT Samuel 29mar Mate
Bear St. Norwich

ROWLAND Frederick 17unmar appr.
Great Baddow Essex

SERMAN William 48mar s
Ranworth Norf.

CHAPLIN Daniel 19unmar s
Belaugh Norf.

FOX James 15unmar cabin boy
York Rd, Yarmouth

COULTHIRST Jacob 29mar Master (Scud Coasting)
Robin Hood Bay Yorks.
178
COLE Henry 27mar Mate
Seaham County Durham

DIXON Richardson 24unmar ab
Whitby Yorks.

PINKERTON David 21unmar ab
Newry Ireland

BIRONGEN Patrick 21unmar os
Glasgow Scotland

LONG Robert junr. 29mar Master (Coronella Smack Trawl)
Hemsby Norf
179
ARNIS Robert 34mar Mate
Hemsby Norf

CANHAM John 28mar 3rd hand
Husbard Norf.

BENNS Walter 25mar 4th hand
Stokesby Norf.

ADDISON George 21unmar Deck hand
London

WELLS William 16unmar boy
Lowestoft Suff.




© Copyright 2001-2017, Andrew Rivett, Geoff Lowe